Online Teklif

Bizim ile İletişime Geçin

Eneko Kurumsallaşma Sürecinin Temellerini caniasERP ile Attı

ERP yatırımı öncesinde uzun bir araştırma yapan Eneko, caniasERP'yi esnekliği, açık kaynak kodlu mimarisi, sade ve ekonomik oluşundan dolayı tercih ettiklerini belirtti.

caniasERP: Esnek, sade, ekonomik”

ERP yatırımı öncesinde uzun bir araştırma yapan Eneko, canias ERP'yi esnekliği, açık kaynak kodlu mimarisi, sade ve ekonomik oluşundan dolayı tercih ettiklerini belirtti.

Eneko Havalandırma ve Isı Ekonomisi Sistemleri Planlama Yöneticisi Tülay Aşcı, “ERP yazılımları aslında iki gruba ayrılıyor. Birinci grupta daha küçük işletmeler için kapalı sistemle yürüyen ERP yazılımları var. Bunlar, büyüyen işletmeler için bir süre sonra yetersiz kalıyor. caniasERP ’nin de içinde bulunduğu ikinci grup yazılımlar ise açık kaynak kodlu, işletme ihtiyaçlarına göre özel geliştirmelerin yapılabildiği esnek yazılımlar. Maliyeti ve içeriği açısından diğer ürünlerle kıyaslandığında caniasER ’nin pek çok avantajı var. Hem KOBİ’lerin hem de büyük işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapıda. Hem sade bir yapısı var hem de ekonomik.”

 

Aşcı, araştırmaları sırasında birkaç uygulamayı yerinde inceleme fırsatı bulduklarını, bu süreçte İzmir’de caniasER kullanımının çok yaygın olduğunu fark ettiklerini ve aldıkları olumlu geri bildirimler doğrultusunda caniasERkullanmaya karar verdiklerini de belirtiyor.

 

“Özel uygulamalar yerine standart uygulamalarla ilerlemeye çalıştık”

 

HVAC sektörünün kendine özgü süreçlerinin zorluklarını aşmak için projenin başlangıcında proje danışmanlarıyla birlikte talep ve ihtiyaçlarının detaylı bir analizini yaptıklarını belirten Aşcı, “Bu analiz, özel uygulama gerektiren süreçlerin tespiti açısından çok önemliydi” diyor. Aşcı, yalnızca gerçekten gerekli gördükleri yerlerde geliştirmeler yapıldığını vurguluyor:

 

“Süreç içinde oluşan ihtiyaçlar için danışmanlarımızın yönlendirmesiyle, öncelikle standart modüllerle ilerlemenin yollarını araştırdık. Bunun önemini gün geçtikçe daha iyi anlıyor, danışmanlarımızı daha çok takdir ediyorum.”

 

“Proje başarısı için danışmanlık desteği çok önemli”

 

ERP projelerinde başarı için proje ekibinin ve danışmanlık desteğinin de yazılım kadar önemli olduğunu savunan Aşcı, IAS’nin ve çözüm ortağı CoreSYS’nin katkılarına da değiniyor:

 

“Danışmanımız Levent Bey’in emeği ve desteği çok büyüktü. IAS’nin desteğini de hep üzerimizde hissettik. Geliştirme ihtiyaçlarımız konusunda danışmanlarımızdan sık sık ‘IAS ile görüşüp bu geliştirmeyi standarda dâhil edelim’ cümlesini işittik. Bu tip taleplerimiz hızlıca değerlendirilip AR-GE tarafından geliştirmeleri yapıldı. Bu kadar dinamik bir yapı içinde yer almak çok güzel.”

 

“En zorlu süreç, eski alışkanlıkların terk edilmesiydi”

Eneko

 

ERP projelerinin ilk aşamalarında şirketleri sıkıntılı bir süreç bekler. İlk kez tanımlanacak süreçlerin yanı sıra proje öncesinde uygulanmakta olan süreçlerde de değişiklikler yaşanır, eski alışkanlıkların bırakılması gerekir. Ancak Aşcı’ya göre, üst yönetimin desteği, iyi bir proje yönetimi ve tecrübeli danışmanlarla bu sıkıntıların aşılması zor değil:

 

“Analizlerimizi ve planlamamızı yaptıktan sonra, kullanmakta olduğumuz kodlarımız ve kodlama mantığımızda ufak değişiklikler yaparak stok ve satın alma modüllerini çok hızlı geçtik. Daha önce iş süreçleri tanımlı olmadığı için iş emri ve üretim kayıtları ile teklif maliyetlendirme süreçlerinde biraz zorlandık. Ama üst yönetimimizin desteği, iyi bir proje yönetimi ve danışmanlarımızın tecrübeleri ile bahsettiğim sıkıntılı süreçleri çok hızlı aştık. ”

 

caniasERP nin Eneko’ya katkıları

 

Aşcı, bu süreçte yapılan geliştirmelerle ilgili şu bilgileri veriyor:

 

“Teklif maliyetlendirme ilgili özel bir ekran yaparak satıştan bilginin eksiksiz gelişini kontrol altına aldık. Maliyet çalışmasını sisteme entegre ettik. Teklife ait tüm bilgilere sistemden kolayca ulaşabilir hale geldik. İş emri ve üretim kayıtlarının tutulmasıyla ilgili geliştirmelerin ardından üretimi yapılan her bir parça sacı sistemde kodu ile takip edebiliyor, sac işleme konusunda çıkan fireleri yönetebiliyoruz.”

 

Eneko’nun caniasERP ile kurumsallaşma sürecinde önemli bir aşama kaydettiğini belirten Aşcı, caniasERP ’nin şirkete katkılarını işe şöyle özetliyor:

 

“caniasERP ile her bilgi aynı sistem üzerinde kayıt altına alınabilir ve kolay ulaşılır hale geldi. Kişiye bağımlı işlerden kurtulduk.  ERP alt yapısı ile doğru ve güncel bilgilere en kısa sürede ulaşabiliyoruz. ERP kültürü şirketi mecburen kurumsal bir yapıya sokuyor. Büyüme ve pazar payımızı arttırma hedefinde olduğumuz için kurumsallaşma sürecinin temellerini çok düzgün atmış olduk. Firmamızda doğru verilerle güçlenmiş bir stok, maliyetlendirme-fiyatlandırma ve üretim yönetimi altyapısı oluştu.

 

caniasERP ’nin standardında yapılan tüm geliştirmeleri eş zamanlı olarak kendi sistemlerine aktardıklarını ve böylece yazılım üzerindeki tüm iyileştirme ve geliştirmeleri aynı anda Eneko’da kullanabildiklerini anlatan Aşcı, önümüzdeki günler için hedeflerini “iş zekası raporlama ile istenilen her türlü veri analizi, finansal analiz ve üst yönetim raporlarını yapabilmek” olarak açıklıyor.

 

Büyümenin ve kurumsallaşmanın olmazsa olmazı, ERP yazılımları

%Norm Grup%

 

Eneko’nun İzmir fabrikası ile İstanbul’daki satış ofisinin aynı anda caniasERP projesine dâhil edildiğini Serbest Bölge’de inşaatı süren fabrikada da üretim başladıktan sonra caniasERP kullanılacağını belirten Aşcı, “ERP sistemlerinin büyümek ve markalaşmak isteyen tüm işletmeler için çok önemli bir gereklilik” olduğu görüşünde. Aşcı’ya göre, “bir firma, sektör farkı gözetmeksizin, ERP yazılımı kullanmadan büyüyemez. Büyümenin ve kurumsallaşmanın ilk adımı, ERP yazılımı.”

 

Ancak ERP projelerinde başarılı olmanın bazı kuralları da var. Başarının ilk adımı doğru yazılım ve doğru danışman ekiple çalışmak. Onu, mevcut durumun iyi analiz edilip ihtiyaç ve beklentilerin doğru tespit edilmesi izliyor. Yönetim desteği ise bir başka önemli gereklilik.

 

Aşcı, “ERP projesi bir departmanın değil tüm şirketin projesidir. Tüm çalışanlar bu projeye inanmazsa başarı sağlanamaz. Bu inancı sağlamak ise üst yönetimin desteğiyle mümkün. Ayrıca her departmandan en az bir kişinin yer aldığı bir proje ekibi ve süreci içeriden koordine edip projenin bütününe hâkim olabilecek bir proje lideri çok önemli” diyor.

 

Aşcı’nın ERP projesine başlamak isteyen firmalara en önemli tavsiyesi ise yeterince araştırma yapmaları, referanslardan faydalanmaları, esnek ve geliştirmeye açık bir yazılım ile yola koyulmaları.


 

» Tülay Aşçı

caniasERP hem KOBİ hem de büyük işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapıda. Hem sade bir yapısı var, hem de ekonomik.

 

Sektör farkı gözetmeksizin, ERP yazılımının tüm işletmeler ve üretim yapan bütün firmalar için önemli bir gereklilik olduğunu düşünüyorum

  • Eneko Havalandırma ve Isı Ekonomisi Sistemleri - Tülay Aşcı (Planlama Yöneticisi)
  • IAS - Emel Karakoç (Müşteri İlişkileri Uzmanı)

 

 

• ENEKO HAKKINDA: Havalandırma ve ısı ekonomisi sistemleri üzerine faaliyet gösteriyor. Isı geri kazanımlı havalandırma cihazları, ısı geri kazanımlı ve heat pump modüllü havalandırma cihazları, ticari mutfak havalandırması için geri kazanımlı havalandırma cihazları, yüzde 100 taze havalı veya karışımlı rooftop cihazları, depo, fabrika vb. alanların havalandırması için ısı geri kazanımlı havalandırma üniteleri üretiyor. Üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini, başta Avrupa ülkelerine olmak üzere, ihraç ediyor.

• Web adresi: http://eneko.com.tr/

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.