Online
Teklif

12. Lojitisk Günleri’nde caniasERP Konuşuldu

16.04.2019

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen 12. Lojistik Günleri’nde, lojistik sektörü için ERP yazılımlarının önemini vurgulayan IAS Kıdemli Proje Yöneticisi Mustafa Sütçü, “Doğru ürünü, doğru miktarlarda ve doğru depolama koşullarında sevk eden bir lojistik firması, zaman, mekan, maliyet ve müşteri memnuniyeti açısından hep bir adım önde olur” dedi.

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen 12. Lojistik Günleri 5 Nisan’da gerçekleşti. Endüstri 4.0, Lojistikte Aile İşletmeleri, Özel Lojistik, İnnovasyon ve Girişim, Lojistikte Yazılım Sistemi, İnsan Kaynakları ve İşe Alım Süreci, Lojistik 4.0 ve Big Data, Deniz Ticareti ve Liman Operasyonları gibi sektöre özel önemli konuların konuşulduğu etkinlikte, sektörünün önemli isimleri öğrenciler ile bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı. 12. Lojistik Günleri kapsamında öğrencilerle bir araya gelen IAS Bölge Satış Yöneticisi Ferdi Fırat ve IAS Kıdemli Proje Yöneticisi Mustafa Sütçü, ‘Lojistikte Yazılım Sistemleri ve Girişimcilik’ başlığı altında sunumlarını gerçekleştirerek, öğrencilerin aklına takılan soruları yanıtladı. Sunumlarında ERP sistemlerinin lojistik sektörü için önemine değinen IAS yetkilileri, dijitalleşen global dünyada doğru verinin önemine de vurgu yaptı.

IAS yetkilileri, 12. Lojistik Günleri kapsamında Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Lojistik Yönetimi öğrencileri ile bir araya geldi. ‘Lojistikte Yazılım Sistemleri ve Girişimcilik’ başlığı altında konuşan IAS Bölge Satış Yöneticisi Ferdi Fırat, öncelikle öğrencilere IAS’nin global arenadaki çalışmalarını ve ERP yazılımı caniasERP’deki gelişmeleri aktardı. Fırat, “Yaklaşık 30 yıl önce Almanya’da kurulan IAS, bir işletmenin tüm iş süreçlerini tek bir platform aracılığı ile yönetilmesini sağlayabilmek amacıyla caniasERP adlı ürününü müşterilerinin hizmetine sundu. Yenilikçi bir vizyona sahip olan IAS, 1997 yılında Türkiye’nin TUBITAK destekli ilk yazılım projesini gerçekleştirerek, TROIA Platformu’nu da üretti. Zaman içinde çalışmalarını global arenaya taşıyan IAS, bugün 30 ülkede, 50’den fazla iş ortağıyla 16 dilde bin müşteri ve 30 binden fazla eş zamanlı kullanıcıya hizmet veriyor. Almanya’da üç, Türkiye’de dört, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde birer ofisinin yanı sıra son olarak Güney Kore ofisinin de açılışı gerçekleştirerek, toplam ofis sayısını 10’a yükseltti. caniasERP ile müşterilerine uluslararası standartlarda bir ürün sunan IAS, bu yetkinliklerini uluslararası yetkinliğe sahip sertifika ve ödüller ile de belgelendiriyor” diye anlattı.

Her Sektöre Özel Çözüm Üretiyoruz

Öğrencileri caniasERP konusunda da bilgilendiren Fırat, “Türkiye’nin web üzerinde çalışabilen ilk ERP yazılımı olan caniasERP, kullanıcıya browser üzerinden bağlanarak tüm iş süreçlerini gerçekleştirme özgürlüğü sunuyor. caniasERP’nin en önemli özelliklerinden bir diğer ise müşterilerine açık kaynak kodlu olarak sunulması. TROIA Platformu üzerinden geliştirilen caniasERP, standart yazılım üzerinden kolayca geliştirme yapılabilmesine imkan sunuyor. Kolay geliştirilebilirlik, küreselleşen dünyada, kızışan rekabet ortamında firmalara büyük bir avantaj sağlıyor. Firmalar, caniasERP üzerinden kendilerini her daim güncel tutularak, dünyadaki trendleri çok daha kolay şekilde takip edebilirler” dedi ve ekledi: “caniasERP, işletmelerin ihtiyaç duyduğu tüm uygulamalara cevap verebilen, bütünleşip yapıda bir yazılım. Sektör bağımsız olarak hizmet veren caniasERP, savunma sanayiinden tekstile, gıdadan lojistiğe hemen hemen bütün sektörlerde kullanılıyor.”

ERP Sistemleri Lojistik Sektöründe Büyük Avantaj Sunar

Endüstri 4.0, Otomasyon sistemleri, yapay zeka ve IoT uygulamaları gibi gündemin önemli konularına da vurgu yapan Fırat, bu alanlardaki gelişmeler ile lojistik sektörü arasındaki organik bağdan da söz etti: “Farklı taşıma sistemlerinden veri alma, RFID sistemleriyle ERP’nin konuşturulabiliyor olması, hızlı çalışan depo sayım sistemlerine sahip olmak, sevkiyat planlamalarını çok hızlı ve hatasız şekilde yapmak gerekiyor. Bu nedenle lojistik sektöründe hizmet veren firmaların farklı sistemlerle kolaylıkla entegrasyon sağlayabilen ERP yazılımlarına ihtiyacı var. İş süreçlerini bütünleşik yapıda bir ERP sistemi ile yöneten firmalar sektörlerinde büyük avantajlar elde ederler” diye açıkladı.

Lojistik Firmaları Yol Haritalarını caniasERP İle Belirler

12. Lojistik Günleri’nde gerçekleştirdiği sunumunda caniasERP üzerinden lojistik süreçlerinin yönetilmesi konusunu anlatan IAS Kıdemli Proje Yöneticisi Mustafa Sütçü “Bütünleşik bir yapıya sahip olan ve sektör bağımsız hizmet veren caniasERP’nin içerisinde yaklaşık 40 modül bulunuyor. Bu modüllerin bir çoğu da lojistik sektörüne hizmet ediyor. Özellikle Satınalma Yönetimi, Satış Yönetimi, İthalat Yönetimi, İhracat Yönetimi, Üretim Yönetimi, Depo Yönetimi, Stok Yönetimi modülleri, lojistik sektöründe yoğunluklu olarak kullanılan modüller olarak sayılabilir” diyerek söze girdi ve caniasERP’in lojistik sektörüne sunduğu avantajları anlattı. Sütçü: “ERP sistemi içinde kurgulanan depo yönetim sistemlerindeki temel amaç, stok yönetimini doğru bir şekilde sağlayabilmektir. Oluşturulan stok ağlarında parti numarası, barkod numarası, seri numarası, malzeme rezervasyonları, müşteri rezervasyonları  gibi çeşitli kavramlar bulunur. Ayrıca malzeme kataloğu, yerleştirme, toplama ve indirme, sevk emirleri gibi pek çok algoritmaya da sahiptir. Depolama işlemlerinde firmaların kendilerine özel ihtiyaçları olabilir. Alan, stok yeri ve depolama koşulu, raf ömrü, hacim, son kullanma tarihi ve saklama koşulları gibi bir çok parametre göz önüne alınarak caniasERP üzerinden iş süreci kurgulanabilir. caniasERP’de bu süreçlerin tamamı el terminalleri ile de desteklenir; veriler el terminallerinin ekranlarına otomatik olarak düşer. Kullanıcılar, yol haritalarını bu ekranlardan takip ederler; ilgili barkod ile ilgili stok yerinde işlemlerini gerçekleştirirler.”

ERP Sistemleri İle Hep Bir Adım Önde

“Depo süreçlerinin ERP programı üzerinden yönetilmesinin firmalar için pek çok avantajı bulunur” diyen Sütçü, “Doğru ürünlerin doğru miktarda sevkiyatının yapılması, ki gerçekten zor bir iştir, hangi ürünlerin ne zaman nasıl toplanacağı, hangi şartlarda muhafaza edileceği, ne zaman ve ne şekilde sevk edileceği doğru şekilde planlanmazsa sonunda ciddi bir kaos ortamı oluşabilir. İşin içine farklı parametreler girdiğinde bunları hesaplamak ciddi emek ve dikkat isteyen işler haline dönüşür. Kaldı ki lojistik firmalarının farklı nitelikte pek çok müşteriye hizmet verdiğinizi düşündüğünüzde işin ne derece zor olacağını tahmin edersiniz. Depo yönetim süreçlerini ERP sistemi üzerinden yönetmek, doğru planlama ve zamanında teslimat yapılmasını sağlar. Aynı zamanda stok takibi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilir. İhtiyaçların doğru belirlenmesi ve malzeme ihtiyaç planlamasının doğru oluşması, buna bağlı olarak da satın alma süreçlerinin yönetilebilmesi için de firmalar entegre çalışan bir ERP yazılımına ihtiyaç duyarlar. Lojistik sektöründe ERP sistemi, maliyetlerin azalması konusunda da önemli bir avantaj sunar. Doğru verilerle, düzgün planlanmış bir sevkiyat sürecinde hataya yer yoktur. Doğru ürünü, doğru miktarlarda, doğru depolama koşullarında sevk eden bir lojistik firması, zaman, mekan, maliyet ve müşteri memnuniyeti açısından hep bir adım önde olur.”

image
image


 

Benzer İçerikler

IBA Webinar’ları Hız Kesmeden Devam Ediyor

15.09.2020

Mart ayından bu yana her Salı, IAS Business Academy tarafından ücretsiz olarak düzenlenen caniasERP webinar’ları izleyiciden büyük ilgi görüyor! caniasERP modülleri ile ilgili güncel bilgilerin yanı sıra Endüstri 4.0 konularını da içeren webinar’lar, hız kesmeden devam ediyor.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele