Bizim ile İletişime Geçin

caniasERP Bizim İçin ‘Hız’ Demek

caniasERP ile çalışmaya başladıktan sonra tüm iş süreçlerinin çok daha sistemli bir hale geldiğini anlatan Sunteks ERP Proje Yöneticisi Tolga Ökten “Ürün kalitemiz arttı, lokasyonlar arası entegrasyon sayesinde planlama faaliyetlerinde verimlilik elde ettik. Ayrıca raporlama imkanı sayesinde üst yönetim karar alma süreçleri hızlandı. caniasERP ile birlikte gerçekleşen değişimi tek bir kelime ile ifade etmem gerekirse ‘hız’ derdim” diyor.

Yaklaşık 30 yıllık bir firma olan Sunteks Karton Rolik San. Tic. Paz. Ltd. Şti. sektöründe yeni bir vizyonla yola devam etmeye karar verdiğinde caniasERP ile çalışmaya başladı. Sektörün ve içinde bulunduğumuz çağın gerekliliklerini gözlemleyen ve firmalar için kurumsallaşma yolunda dijitalleşmenin vazgeçilmez olduğunu savunan Sunteks yetkilileri, esnek yapısı, fiyat/performans oranı, sektöre tecrübesi gibi öne çıkan özelliklerinden dolayı caniasERP’yi tercih ettiklerini anlattılar. Dijitalleşmenin endüstride demokrasiyi de getirdiğini savunan Sunteks ERP Proje Yöneticisi Tolga Ökten, “Dijitalleşme firmaların ölçeğine bakmaksızın kurumsallaşabilme imkanı sunuyor” diyor ve ekliyor: İş süreçlerimizi caniasERP ile yürütmeye başladığımızdan beri tüm süreçlerimiz kayıt altına alındı. Buna bağlı olarak ürün kalitemiz de arttı. Lokasyonlar arası entegrasyon sayesinde çok daha sağlıklı planlama yapabilir ve müşteri taleplerine hızla cevap verebilir hale geldik” diyor.

Firmanızı tanıyabilir miyiz?
Firmamız 1990 yılından beri karton masura sektöründe olup, şu an için Adana, İstanbul, Tekirdağ, Gaziantep ve Balıkesir olmak üzere Türkiye’de 5 lokasyonda, yurt dışında ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 2 lokasyonda üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2015 yılında ise Balıkesir’de, hammadde ihtiyacımızı karşılamak ve Türkiye’nin gri kartonda dışa bağımlılığını azaltmak adına gri karton fabrikasını devreye almış ve sektörde önemli oyunculardan biri olmuştur.

ERP yazılımı kullanma ihtiyacı nasıl doğdu? 
ERP yazılımı kullanma konusu Bursa lokasyonu kurulurken gündeme geldi. Sektörde eski bir firmaydık ancak Bursa lokasyonu tamamen yeni bir vizyon ile kuruldu. Kurumsallaşarak pazar lideri olmak adına yönetimin desteği büyüktü ve Trovarit firmasından danışmanlık alınmasına karar verildi. 

IAS ve caniasERP ile nasıl tanıştınız?
Yerli yazılım firması IAS’nin caniasERP ürünü, Trovarit’in sunduğu seçeneklerin arasında yer almaktaydı. Ayrıca ambalaj sektöründeki birkaç müşterimiz tarafından da kullanıldığı için caniasERP hakkında bilgi sahibiydik.

IAS satış ekibi ile yapılan demo toplantılarında sizi yazılımın hangi özellikleri etkiledi?
Standart yazılımın birçok ihtiyacımıza cevap veriyor olmasının yanında caniasERP’nin son derece esnek bir yapıya sahip olması bizi en çok etkileyen özelliği oldu. 

Esnek Yapısıyla caniasERP İlk Tercihimiz Oldu

ERP alım sürecinde seçim kriterleriniz nelerdi? IAS’yi tercih etme sebebiniz neydi?
Yerli bir firma oluşu, programın fiyat/performans oranı ve kullanıcıya, sisteme müdahale etme imkanı vermesi IAS’yi tercih etmemizde rol oynadı. Güncelleştirmelerin, yıllık bakım bedeli kapsamında, ücretsiz gerçekleştiriliyor oluşu da önemli bir etken.

Projenin canlıya geçiş süresi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yaklaşık altı ay süren implementasyon sürecinden sonra ilk olarak satış modülünü kullanmaya başlayarak faturalarımızı sistemden oluşturmaya başladık. Sonrasında üretim, kalite, planlama ve satın alma süreçlerini devreye aldık. Muhasebe bölümü ise bir süre eski sisteme paralel kullandı ve takip eden yıl başı itibari ile tamamen caniasERP’ye geçildi.

caniasERP Tüm İhtiyaçlarımıza Çözüm Sundu

ERP sistemine geçiş süreci başından itibaren şirket yapınızda ne gibi değişiklikler yaşandı? Bu süreci nasıl değerlendirirsiniz?
Proje, firmamızın faaliyet gösterdiği tüm lokasyonlara yayıldı ve bir standardizasyon ve entegrasyon gerçekleştirildi. Bu da hem ürün kalitesinde artışı hem de süreçlerin daha kolay yönetilebilir olmasını sağladı. Ayrıca kişilere olan bağımlılığı ortadan kaldırarak görev ve sorumlulukların netleşmesine yardımcı oldu. 

Şu anda caniasERP üzerinden hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Şirketinize özel çözümler üretildi mi? Ne gibi çalışmalar yapıldı?
Üretim ve kalite modülü iş yapış şeklimize göre değiştirildi. Genel olarak standardı kullanmaya çalıştık, mevcut modüllerde ciddi değişikliklere gidilmedi. caniasERP’nin standart yazılımı firmamızın tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikteydi.

caniasERP projesi ile şirketinizde neler değişti?
Her şeyden önce mevcut süreç spesifikasyonları kayıt altına alındı, standardize edildi. Buna bağlı olarak ürün kalitesinde artış sağlandı. Lokasyonlar arası entegrasyon, planlama faaliyetlerine yansıdı ve müşterilere dönüşler hızlandı, termin süreleri kısaldı. Raporlama imkanlarındaki artış sayesinde üst yönetime karar alma sürecinde destek olundu. caniasERP ile birlikte gerçekleşen değişimleri tek bir kelime ile ifade etmem gerekirse ‘hız’ diyebilirim.

Dijitalleşmenin kurumsallaşma konusunda etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijitalleşme sayesinde kurumsallaşma süreci daha demokratik gerçekleşmeye başladı. Bu sayede firmalar, ölçeklerine bakılmaksızın, personel ve danışmanlık hizmetlerine çok fazla yatırım yapmak zorunda kalmadan, kurumsal kimlik kazanabilir oldular. Dijitalleşme bilginin kolay ulaşılabilir olmasını sağladı.

 

caniasERP’den Daha Geniş Ölçekte Faydalanacağız

Projeye ilişkin gelecek planlarınız ve hedefleriniz neler? 
Bildiğiniz gibi mobilite artık çok önemli. Akıllı telefonlarımız olmadan bir parçamız eksik kalıyor. Bu nedenle projenin bu ayağını da devreye almak istiyoruz. Kullanıcılar ERP’nin sunduğu imkanlardan bilgisayarlarının başında olmadan da yararlanabilsinler, mevcut mobil uygulamalar ile entegre olabilsinler istiyoruz. Büyümek ve markalaşmak isteyen bir firma için ise ERP olmazsa olmaz bir araç. Ancak bu sayede üretim kalitelerini arttırıp müşteri istek ve beklentilerine hızlı dönüş yapabilirler. Ayrıca geleceği planlarken geçmiş verilerine bakarak, onları yorumlayabilir ve o doğrultuda adım atabilirler. 

Sektörünüzdeki ERP kullanımı konusunda firmalara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? caniasERP’yi firmalara tavsiye ediyor musunuz?
Benim tavsiyem bu işe bir yerinden mutlaka başlamaları. Bütün şartların hazır olmasını bekleyerek zaman kaybetmesinler. Çünkü bu çift yönlü bir süreç. ERP yazılımını kendi iş yapış şekillerine uyarlarlarken bir yandan da kendi iş süreçlerini yazılıma uyarlayarak elde edecekleri faydayı maksimize edebilirler. caniasERP’yi de bahsettiğim fiyat/performans oranı ve esnekliği nedeni ile kesinlikle tavsiye ediyorum. 

Benzer İçerikler

canias IQ İşletmelere Zaman ve Rekabet Avantajı Kazandırır

13/12/2018

İş Zekası çözümlerini kullanan firmaların rakiplerinden bir adım önde olduğunu vurgulayan IAS Global İş Ortakları Yöneticisi Burak Bayrakdar, “İş Zekası uygulamarı, ERP sistemindeki verilerden beslenerek, stratejik kararların en doğru şekilde alınmasına katkı sağlarlar. Bu anlamda caniasERP sistemine entegre olarak çalışan canias IQ sayesinde kullanıcılar zaman, efor ve maliyet açısından avantaj elde eder„ diyor.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.