Online
Teklif

Capital Zirve Yolu: IAS Yazılım Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara

23.03.2020

Capital dergisi, Mart sayısında yayınlanan 'Zirve Yolu' dosyasında IAS Yazılım Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara'ya yer verdi. Dr. Özkara, dergiye kariyer yolculuğunu anlattı.

caniasERP Capital Mart IAS Genel Muduru Hakan Ozkara Zirve YoluİŞ FELSEFEM…
Her insana, her fikre ve bakış açısına saygı duymak, insanları yeni fikirler üretmeye ve bu fikirler üzerinden tartışabilmeye teşvik etmektir. 

ÇOCUKLUĞUMDA HEDEFİM HAYALİM…
İlkokuldayken, etrafımdaki insanlardan da aldığım motivasyonla, büyüyünce ülkeyi yöneteceğimi sanıyordum. Ortaokula gelip fizik ve matematiği tanıdıkça bu hayalim bilim insanı olmaya dönüştü. Lise yıllarında bir dönem savaş pilotluğuna da ilgi duydum ancak kısa zaman sonra bilgisayar dünyası en büyük tutkum haline geldi. 

EN ÖNEMLİ BAŞARIM…
En önemli başarılarım diye düşününce aklıma gelen ilk örnekler aslında tek başına kendime değil iş hayatımda ekip arkadaşlarımla birlikte başardığımız şeyler. Bu bağlamda bakarsak sektöründe dünyadaki en büyük rakiplerini geride bırakan özelliklere sahip ve bu sayede 35 ülkede kullanılan bir ERP yazılımını üretmek diyebilirim.  

KARİYER HEDEFİM…
İş hayatım boyunca kariyer hedefi olarak kurum içinde yükselmek yerine içinde bulunduğum kurumun hedeflerinin gerçekleşmesi için çalışarak kurumumu ilerletmeye çalıştım. Bunu başarabildikçe kariyerimdeki ilerleme de kendiliğinden geldi. Bulunduğumuz noktada da en önemli kariyer hedefim IAS’nin bugüne kıyasla çok daha büyük ve alanında çok daha fazla ülkede bilinen bir kurum haline gelmesini sağlamak. 

BAŞARI FORMÜLÜM…
Başarının tek bir sihirli formülü olduğuna inanmıyorum. Bana göre pek çok parametrenin bir arada olması ile sürdürülebilir başarıyı yakalamak mümkün. Ancak en önemlilerini şöyle sıralayabileceğimizi düşünüyorum: Etrafındakilere ve kendine karşı dürüst olmak, bilgiye ve bilene değer vermek, sürekli öğrenmek, sabırlı ve kararlı olmak, öncelikleri doğru ayarlamak, gerektiğinde vazgeçebilmek ve elbette çok çalışmak. Bu hem kişiler için hem de kurumlar için geçerli.     

EN ÖNEMLİ GÜNDEMİM...
Son beş yıldır en önemli diğer gündemim ise dijital dönüşüm, Endüstri 4.0 ve büyük veri. Bir taraftan bu alanda firma olarak kurumsal çözümlerimizi müşterilerimizin değişecek ihtiyaçlarına şimdiden hazır hale getirmek için yoğun çaba harcıyoruz. Diğer taraftan da şahsi olarak çeşitli üniversite etkenliklerinde, akademik konferanslarda, sivil ya da ticari toplum örgütlerinin düzenledikleri konferans, çalıştay gibi etkinliklerde konuşmalar yapıyorum. Görüşlerimi derleyip kamu otoriteleri ile paylaşıyorum. Bu konuda doru bir bilinç farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Aynı zamanda bu konuda yakın zamanda yayınlanacak uluslararası bir akademik kitap çalışmasının da yazarları arasındayım. 

MEZUN OLDUĞUMDA… 
Kendimi gerçekten ait ve parçası hissedebileceğim bir kurumda, potansiyelimi keşfedebileceğim, en önemlisi de beni zorlayacak ve zor işleri başarmanın hazzını hissedebileceğim bir işim olsun istiyordum. Ne şanslıyım ki, istediğim gibi oldu ve bu sayede 21 yıldır aynı kurumda sıkılmadan, körelmeden çalışma fırsatı bulabildim. 

HOBİM YA DA ÖZEL YAŞAMIMDA....
Teknoloji özel ilgi alanım. Yeni teknolojileri denemekten, onlarla çözümler üretmekten hoşlanıyorum. Nesnelerin interneti ve elektronik konusunda çalışmalar yapıyorum. Örneğin kendi akıllı ev projem var. Mümkün olduğunca açık platform çözümler kullanarak ya da geliştirerek kendi akıllı evimi kurmaya ve kalan boş vakitlerimde de aileme ve sinemaya zaman ayırmaya çalışıyorum. Fırsat buldukça bisiklete biniyorum. Hatta güzel havalarda ayda üç dört gün ofise bisikletle gidiyorum. Bunların yanında Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı ders veriyorum. Gençlerle iç içe olmaktan bilgi ve deneyimlerimi onlara aktarırken onların dünyasından bir şeyler öğrenmekten çok hoşlanıyorum.  

YAŞAM MOTTOM
Şikayet etme, çözüm üret. 

EĞİTİM
Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri (2004)
İstanbul Kültür Üniversitesi, MBA (2011)
İstanbul Kültür Üniversitesi, İşletme Doktora (İşletme Finansı) (2018)

İŞ HAYATI
Unitech Bilgisayar, Yazılım Geliştirici (1997-1998)
MY Bilgisayar Sistemleri ve Danışmanlık, Kurucu Ortak (1998-1999)
IAS Yazılım, Ar-Ge Yazılım Uzmanı (1999-2004)
IAS Yazılım, Ar-Ge Müdürü (2004-2009)
IAS Yazılım, Genel Müdür (2009- devam)

 

Benzer İçerikler

Sanayide Sektörel Dijital Dönüşüm Webinar'larını Kaçırmayın

07.07.2020

Sanayide Sektörel Dijital Dönüşüm Uygulamaları Webinar Dizisi’nde bu haftanın ilk yayını 7 Temmuz’da IAS Yazılım Genel Müdürü Dr. Hakan Özkara’nın katılımı ile ‘Elektrikli Teçhizat ve Elektronik Ürünler Sanayii’ başlığında gerçekleşecek. 9 Temmuz’da ise IAS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karabiber’in de yer alacağı ‘Kara, Deniz Taşıtları ve Yan Sanayii’ paneli düzenlenecek.

caniasERP Yeni Arayüzü İle İşlemler Çok Daha Kolay Olacak

22.06.2020

Global ölçekli bir teknoloji firması olarak IAS, firmalara avantaj sağlayacak çözümler üretmeye ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor! Yol haritasında kullanıcı deneyimini odağına koyan IAS yeni arayüz çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmalar sayesinde caniasERP’nin sadeleştirilen yeni arayüzü, son kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlayacak.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele