Online
Teklif

Dijital Dönüşüm Mühendislik Tanımını Değiştirdi

11.03.2020

İzmir Enerji Zirvesi, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Zirveye panelist olarak katılan Solimpeks Türkiye Genel Müdürü Gazi Çelebi, üniversite öğrencilerine yenilenebilir enerji sistemleri anlattı ve dijital dönüşüm ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Çelebi: “Önceden masa başında zaman alan işler şimdi dijital ortamda çok hızlı yapılıyor. Mühendislerin klasik bakış açısını değiştirmeleri, öğrencilerin de yeni trendleri takip ederek kendilerini bu yönde geliştirmeleri gerekiyor.”

caniasERP_Izmir-Enerji-Zirvesi-Solimpeks-Genel-Muduru-Gazi-CelebiEnerji sektöründe faaliyet gösteren önemli firmalar ile ilgilileri bir araya getiren İzmir Enerji Zirvesi, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından düzenlenen zirve kapsamında çeşitli konferans ve panellerin yanı sıra alanında uzman akademisyenlerin düzenlediği eğitimler de verildi. Etkinliğe sponsor olarak destek veren IAS ekibi de zirvede öğrenciler ile bir araya geldi. İzmir Enerji Zirvesi’ne, panelist olarak katılan Solimpeks Türkiye Genel Müdürü Gazi Çelebi ise ‘Geleceğin Enerji Teknolojileri’ başlıklı panelde öğrencilere yenilenebilir enerji sistemleri, dijital dönüşüm süreçlerine adapte olmanın önemi ve değişen iş süreçlerinde avantaj elde edebilmek için izlenmesi gereken yol hakkında bilgi verdi.

Dijitalleşmeyen Kaybeder

Yenilenebilir enerji sektörü ve dijitalleşme konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulunana Çelebi, “Mühendislik değişiyor, iş yapış şekilleri değişiyor, dijitalleşiyoruz. Hem altyapı olarak hem de zihnen dijitalleşmek iş hayatına atılmayı planlayan öğrenciler için çok önemli. Önceden masa başında harcanan emek ve zaman şimdi dijital ortamda çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. O nedenle firmaların ve mühendislerin klasik bakış açısını değiştirmeleri, öğrencilerin de yeni trendleri takip ederek kendilerini bu yönde geliştirmeleri gerekiyor. Kendi şirketimden örnek vermem gerekirse; call center’da çalışan arkadaşımız bir çatının ölçüsüne göre ne kadarlık enerji üreteceğini, müşterimize ne kadar kazanç sağlayacağını 10 dakika gibi kısa sürede hesaplayıp verileri sunabiliyor. Eskiden birlikte çalıştığımız mühendislere bununla ilgili bir simülasyon hazırlamaları, data sunmaları için birkaç saat süre harcatıyorduk. Yeni mühendis arkadaşlarımızın artık buna benzer görevleri olmayacak. Sonuç olarak onlara tavsiyem sektöre girmeye hazırlanırken kendilerini pazarlama, finansman, yazılım geliştirme gibi alanlarda da beslemeleri” dedi. 

caniasERP En Önemli Yardımcımız

Firmasının caniasERP ile yaşadığı dijital dönüşüm sürecine de değinen Çelebi, “Firmalar için bütün süreçlerini detaylı şekilde takip edebilmek çok önemli. Yeni hedefleri koyabilmemiz için mevcutta olanı da doğru ölçebiliyor olmalıyız. Geçmişte yaptığımız çalışmaların sonuçlarını doğru veriler ile raporlamak, gelecek planları yaparken bize yol gösterici rol oynuyor. Eskiden bu çalışmaları manuel ortamlar, çevrimdışı uygulamalarda yapıyorduk. caniasERP ile başlattığımız dijital dönüşüm sürecimizde artık bu gibi işlemleri ERP sistemimiz üzerinden gerçekleştiriyoruz. Geçmiştekini doğru analiz edebiliyoruz. Hedeflerimizi koyup doğru bir simülasyon gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin, satış süreçlerini başından sonuna dek, ilk temastan satış kapatmaya kadar, takip edebiliyoruz. Keza üretim kısmı da öyle… Üretim planlaması, yedek parça, imalat ve stok takibi gibi işlemleri sistem üzerinden yapıyoruz. caniasERP hem satış hem üretim hem de yönetimde elimiz ayağımız haline geldi” diyor. 


 
 

Benzer İçerikler

Güney Kore Türk Yazılımını Tercih Etti

02.11.2020

Başarısını global arenada sürdüren teknoloji firması IAS, sunduğu kurumsal kaynak planlama çözümü caniasERP ile dünyanın en önemli yazılım pazarına sahip ülkelerinden biri olan Güney Kore’deki operasyonlarında büyük başarı ile devam ediyor. Ülkenin en önemli otomotiv firmalarından birinde başlatılan caniasERP projesinde, Türk mühendislerin çalışmaları ile büyük başarı elde edildi.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele