Bizim ile İletişime Geçin

ERP Çözümleri Nedir?

Endüstri dünyasındaki hıza ayak uydurmak, stratejik kararları doğru ve zamanında verebilmek için ERP çözümlerinden faydalanmak gerekir. Doğru ERP yazılımını bulabilmek için sistemin nasıl çalıştığını iyi anlamak gerekiyor. ERP yazılımı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık.

ERP çözümleri, işletmelerin mevcut kaynaklarının optimum düzeyde kullanılmasını amaç edinmiş, elde edilen, üretilen, işletmeler için değerli veya değerlenebilecek, bugün katma değer sağlayan ya da gelecekte katma değer sağlayabilecek her türlü bilgi ve belgenin merkezi bir sistemde kayıt altına alınmasına ve muhafaza edilmesine yarayan sistemlerdir. ERP yazılımları içerisinde, işletmelerin bugün yaşadığı ya da ileride yaşanma ihtimali olan sorunların çözümleri için bir deneyim havuzu bulunur. Bu havuz içerisinden kullanılan ya da firmaya, sektöre özel geliştirilen uygulamaları ile ERP sistemleri, şirketlerin karşılaştığı problemerin çözümündeki en kritik role sahip uygulamalardır. 'Peki doğru ERP çözümleri nasıl belirlenir? Sektörelere ya da firmalara özel ERP çözümleri nasıl geliştirilir? ERP danışmanlığı nedir ve ERP danışmanı ne iş yapar?' soruların yanıtlarında, ERP yazılımlarını ve firmalar için önemini inceledik.

Doğru ERP Çözümleri Nasıl Belirlenir?

Her sorunun birden fazla çözüm yöntemi bulunabilir. Tıpkı bunun gibi her işletme için de birden fazla ERP çözümü ihtiyaçlara karşılık verebilir. En doğru ERP çözümüne karar verebilmek için sadece günün koşullarını değil, gelecekteki olası senaryoları da dikkate almak gerekir. ERP sistemlerinin mevcut tecrübeleri, standart ve dikey çözümleri, teknik kabiliyetleri ve kapsamlarının yanı sıra geleceğe bakış açısı, planları ve vizyonu da çok önemlidir. İşletme için en doğru çözüme karar verirken, geleceğe dönük fikirlerin de ERP sistemi tarafından karşılanıp karşılanamayacağı dikkatle ölçülmelidir. Seçilecek ERP çözümünün teknik altyapısı, teknolojisi, esnekliği ile beraber tedarikçinin vizyonu da önemli bir kriter olmalıdır.

Sektörler ve Firmalara Özel ERP Çözümleri Nasıl Geliştirilir?

Öncelikle ERP sistemleri sektör ve süreç bağımsız, olası tüm ihtiyaçlara karşılık verebilir kabiliyette olmalıdır. Zaman içerisinde edinilen tecrübeler doğrultusunda, deneyim kazanılan sektörlere özel dikey çözümler geliştirmek de hem ERP üreticisi hem de kullanıcı işletme açısından büyük önem taşımaktadır. Bir sektöre özel ERP çözümü geliştirmek için, o alanda sadece birkaç proje yapmak yeterli değildir. Aynı sektörde olmasına rağmen farklı metotlar kullanan ya da kullanmak zorunda olan firmaların ihtiyaçları ortak paydada buluşturabilmek, aynı zeminde çözüme ulaştırabilmek için birkaç başarılı projeden fazlasına ihtiyaç vardır. Sektör uzmanlığı kazanmış ERP danışmanları tarafından başarı ile implemente edilen projeler incelenmeli, standardize edilerek sektörün çoğunluğuna hitap edebilecek çözüm ve uygulamalar tespit edilmeli ve böylece sektörel dikey çözümler ERP ürünlerine dahil edilmelidir.

Firmalar belli bir sektörde faaliyet gösterseler bile standardize edilmiş, ortak sayılabilecek çözümlerin yanında bazı özel geliştirmelere de ihtiyaç duyarlar. İşletmenin iş yapış yöntemleri ve çözümlerinin ERP sistemlerindeki karşılıklarını bulmak gerekir. Fakat bu,  ERP tedarikçisi firmanın ve danışmanlarının, işletmenin her talebini sorgusuz sisteme alacağı anlamına gelmiyor. Standartlar, literatür ve sistematik mantık dışı olan istekler uzman danışmanlar tarafından elemine edilmeli ya da kriterlere uygun hale getirilerek ERP içerisine alınmalıdır. 

ERP Danışmanı Ne İş Yapar? 

Kullanılacak ERP çözümü kadar, bu sistemin implementasyonunu yapacak danışmanlık ekibi de önemlidir. Başarılı bir ERP projesi gerçekleştirmede ERP danışmanlarının yani diğer adıyla kurumsal kaynak planlama uzmanlarının çok büyük katkısı bulunur. ERP danışmanı, projenin ilk gününden itibaren mevcut durum ve hedef durum analizlerini yaparak en doğru çözümleri sunar. İşletmenin süreçlerinin analiz edilmesi, gerekli noktalarda bu süreçlerin standardize edilebilmesi ve ERP kültürünün kurum içerisinde benimsenebilmesi için ilgili sektör ve süreçlerde uzmanlaşmış ERP danışmanları sistem ve işletmenin en doğru şekilde entegre olmasını sağlarlar. Sistemin entegrasyonu ile birlikte sistem kullanıcılarının da en doğru şekilde işlem yapabilmesi, konular ve konseptler hakkında bilgi sahibi olabilmesi için gerekli bilgilendirme ve eğitim çalışmaları da ERP danışmanları tarafından sağlanır.

Benzer İçerikler

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.