Online
Teklif

ERP ve Otomasyon Sistemleri Firmalara Yol Gösterir

11.02.2020

IAS Genel Müdürü İlker Er, Business Channel Türk’te ‘Dr. Ebru Karpuzoğlu’yla Aile Şirketleri’ programının konuğu oldu. Er ve Karpuzoğlu, programda IoT ve otomasyon ile ilgili gelişmeleri konuştu. Firmalara önerilerde bulunan Er,  “IoT ve otomasyon sistemleri firmaların yol göstericileri rolünü üstlenirler. Geleceğe projeksiyon yapamazsanız bir vizyon çizemezsiniz” dedi.

caniasERP İlker Er Business Channel Turk RoportajıDr. Ebru Karpuzoğlu’nun sunumu ile Business Channel Turk’te yayınlanan ‘Dr. Ebru Karpuzoğlu’yla Aile Şirketleri’ programının konuğu IAS Genel Müdürü İlker Er oldu. Programda dijital dönüşüm konusundaki son gelişmeleri anlatan Er, IoT ve Otomasyon konusunda yapılan çalışmalardan söz etti. IoT ve otomasyon kavramlarını izleyiciler için özetleyen Er, “Internet of Things (IoT), Türkçesi ile Nesnelerin İnterneti kavramını son birkaç yıla kadar çok fazla duymuyorduk ancak aslında uzun zamandır hayatımızda. Akıllı evler, akıllı cihazlar yaygınlaştıkça bu konu daha sık gündeme gelir oldu. Bu kavramı internete bağlı olan bütün cihazlar için kullanabiliriz. Bunun iş hayatındaki anlamı ise şu; fabrikalarımızda üretim yapan cihazları, üretimi takip etmek için kullanılan tüm sensörleri internete bağlı kullanabiliriz. Cihazları internete bağlayabiliyorsak neden verileri elle ya da bilgisayarlar üzerinden ayrı ayrı toplayalım ki? İşte otomasyon sistemleri de burada devreye giriyor. Özetle, otomasyon sistemleri, makinalardan, sensörlerden alınan veriyi tek bir noktada toplamamızı sağlıyorlar. Üçüncü bir araca yazılıma ihtiyaç duymadan, makinaların birbiri ile konuşturabiliyor, veri toplarken oluşabilecek olası hataları minimum indirebiliyoruz. Üretim yaparken makinadan alacağınız veriyi kullanıcının ya da operatörün insiyatifine burakmadan toplayabiliriz. Böylece doğru bilgiye direkt olarak ulaşmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Gelecek İçin Otomasyon Yatırımı Yapmak Gerekir

Endüstri 4.0’a kadar gelen süreci özetleyen Er, firmaları bekleyen olası gelecekten de bahsetti: “Gerçekleşen sanayi devrimleriyle birlikte inşaların yaşayış biçimleri ve iş hayatı değişime uğradı. Değişmeye de devam ediyor. O dönemlerde nasıl uyum sağlandıysa gelecekte de öyle olacak. Bu sürece ayak uyduramayanlar ise kaybetmeye mahkum. Firmaların kendilerini geleceğe hazırlamaları gerekiyor. Endüstri 4.0 ile daha sık zikredilmeye başlanan kavramlara dikkat kesilmeli ve dijital dönüşümün bir parçası olmalılar. Bunun için geliştirilebilir bir ERP sistemine yatırım yapmak, IoT ve otomasyon sistemlerinden yararlanmak çok önemli. Bu yazılımlar firmaların yol göstericileri rolünü üstlenirler. Geleceğe projeksiyon yapamazsanız bir vizyon çizemezsiniz.”

 

Benzer İçerikler

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele