Bizim ile İletişime Geçin

Kurumsal Kaynak Planlaması Nedir?

Kurumsallaşma yolunda ilerleyen firmalar ve kurumsal şirketler için hayati önem taşıyan kurumsal kaynak planlaması nedir, ne işe yarar, kurumsal kaynak planlaması yazılımı nasıl seçilir gibi akıllara takılan kritik soruları cevapladık.

Şirketlerin gelişimlerinin ve büyümelerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için temel ihtiyaçlarından biri kurumsal kaynak planlaması sistemleridir. Kurumsallaşma yolunda ilerleyen, çalışmalarını bir adım öteye taşımayı hedefleyen firmalar için hayati önem taşıyan kurumsal kaynak planlaması nedir, ne işe yarar, hangi sistemler kullanılır, hangi yazılımlara güvenmek gerekir sorularının cevaplarını aradık.

Kurumsal kaynak planlaması özetle; bir kurumun tüm kaynaklarını en verimli şekilde kullanması, yani minumum girdi ile maksimum çıktıyı elde edecek şekilde kaynaklarını planlayarak tüm iş süreçlerini entegre bir şekilde yönetmesidir. İlk olarak EOQ ekonomik sipariş miktarı modelleri olarak üretimde kullanılmaya başlanan bu sistemler, sonrasında MRP I Malzeme İhtiyaç Planlaması ve MRP II İhtiyaç Kaynakları Planlaması olarak gelişti. Daha sonra ise kurumun tüm kaynaklarının etkin ve entegre olarak planlanması ve yönetilmesi ve buna yönelik yazılımların kullanılması olarak Kurumsal Kaynak Planlaması halini aldı. MRP I ve MRP II sistemleri ile üretim, satınalma, ürün ağaçları, tedarik planlama, envanter gibi temel üretim bileşenleri yönetilirken, tam entegre ve profesyonel ERP yazılımları ile artık kurumlar finanstan, müşteri ilişkileri yönetimine, insan kaynaklarından, kurumsal risk yönetimine, bütçeden süreç yönetimine tüm iş faaliyetlerini etkin olarak yönetebilmektedirler.

Kurumsal Kaynak Planlama ve Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Kurumsal kaynak planlaması yazılımları ile kurumun tüm operasyonel süreçleri entegre olarak tek bir sistem ile yürütülürken, veriler de ortak bir veritabanına kaydedilir. Sonrasında bu veriler analiz edilerek anlamlı bilgiye dönüştürülür. Önceleri kurumlar için veri toplamak en büyük sorun iken, artık profesyonel ERP yazılımları ile veriler girildiği her noktada etkin olarak toplanıp raporlanabiliyor. Şimdi firmaların asıl ihtiyacı olan şey oluşan bu büyük veriyi yönetebilmek. Bu noktada da ERP ve İş zekası yazılımları ile Bigdata Analitik olarak yönetilebiliyor ve karar mekanizmasında etkin şekilde kullanılabiliyor.


Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı Firmalara Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanan firmalarda veri, üretildiği noktada, üretildiği anda ve yüksek veri kalitesi ile kayıt altına alınır. Kaynağında girilen veri, ihtiyaç duyulan ve yetkilendirmesi yapılmış olan her noktadan izlenebilir, aynı zamanda diğer süreçlerde de girdi olarak kullanılabilir. Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımları ile mükerrer veri girişi ve veri kaybı önlenir, veri kaynağında girildiği ayrıca herkes aynı sistemi kullandığ için alınan sonuçlar tek ve güvenilirdir. Entegre bilgi, standardizasyon ve verimlilik artışı sağlanır. Yönetsel kararları almak için gereken kurumsal bilgi oluşur. Bu bilgilerden etkin raporlar elde edilebilir. Böylece; iş süreçleri daha etkin ve verimli yönetilir. Süreç çıktıları güvenilir ve tekrarlanabilir hale gelir. Süreçlerin optimizasyonu sağlanır. İşler kişilerden bağımsız, sistemsel hale gelir. Kişisel çabalarla ve yetkinliklerle değil, sistemlerle yönetim sağlandığında da kurumsallaşma gerçekleşir.

Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Kurumsal kaynak planlama uzmanı firmanın organizasyon yapısına ve görev tanımlarına bağlı olarak farklı konumlabilmekle birlikte genel olarak; kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kurulması, kurum ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesi, sürekli iyileştirilmesi, ihtiyaçlara göre mevcut uygulamalarda yeni geliştirmelerin yapılması veya ek uygulamalar geliştirilmesi, sistem bakımı ve devamlılığının sağlanması, kullanıcı desteği verilmesi gibi görevleri yerine getirir.

Benzer İçerikler

ST Makina: IBA Yeni Dönem Eğitimlerine Başladı

06/11/2018

ST Makina Dergisi Kasım sayısında IAS Business Academy'nin yeni dönem derslerini duyurdu. Haberde "Yerli yazılım firması IAS bünyesinde eğitim veren IAS Business Academy (IBA), yeni dönem derslerine başladı. caniasERP’nin 40'dan fazla modülünün yanı sıra TROIA Platformu ve e-Dönüşüm konusunda da eğitimler verilen IBA, ERP sistemi adaptasyon sürecini sorunsuz atlatmak isteyen firmaları bekliyor" denildi.

IAS Steptember Maratonunu İlk 10'da Tamamladı

02/11/2018

Bir ay boyunca fiziksel aktiviteler ve iki ay süren bağış toplama süreci sonrasında Steptember maratonu sona erdi. IAS çalışanları, yoğun ilgi ve emek ile katıldığı Steptember iyilik hareketini Türkiye genelinde sekizinci olarak ilk 10'da tamamladı.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.