Online Teklif

Bizim ile İletişime Geçin

Otomotiv Sektörü İçin ERP Yazılımları Neden Önemlidir?

14.11.2018

Otomotiv sektöründe ERP çözümlerinden faydalanmak neden önemli, hangi yazılım seçilmeli ve ERP projesi nasıl yönetilmeli, ERP sonrasında iş süreçleri nasıl değişir... Soruların cevaplarını yanıtladık.

Otomotiv sektörü, iş süreçleri açısından bakıldığında çok dinamik bir pozisyondadır. İşletmenin tedarik yönetiminden üretimine kadar tüm süreçlerini planlı bir şekilde yönetmesi, kısa çevrim sürelerini zamanında ve maliyetinde karşılayabilmesi gerekir. Bu süreci sorunsuz yönetebilmek için de otomotiv sektöründe dijitalleşme ve kurumsallaşmanın önemi en üst seviyededir. Özellikle yan sanayi ve ana sanayinin paralel bir üretim programında çalışabilmesi, bunu yaparken de karlılığın korunması ve arttırılması gerekir. Ana sanayide banttan dakikalar içinde araç indirilir, araçlar zamanında tamamlanır, değişkenliklere kısa sürelerde adapte olunabilir. Tüm bunlar ise ERP programlarının sunduğu süreç entegrasyonları sayesinde gerçekleştirilebilir. O nedenle hangi ERP yazılımının seçileceği, ERP projesinin nasıl yönetileceği çok önemli. Otomotiv sektörü için ERP yazılımı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıraladık...

ERP Sistemleri Otomotiv Sektörünün İhtiyaçlarına Ne Gibi Çözümler Sunar?

ERP sistemleri yapı gereki bütünseldir. Dolayısıyla sisteme elektronik ortamda dahil olan siparişin kısa sürede tedariğinden üretimine planlamasını ve aynı zamanda en pratik biçimde aksiyon alınması bu sistemler sayesinde mümkün olur. ERP çözümleri sayesinde otomotiv sektöründe, hat üretimini aksatmayacak şekilde sıfır stok hedefi ile üretimler gerçekleştirilebilir. Otomotiv sektörünün rutini olan işlemler, dönemsel fark faturaları, elektronik sipariş - irsaliye konseptlerini, barkodlu ve son kullanım tarihli depo hareketleri, otomasyon bağlantılı üretim veri toplamaları, tedarikçi sipariş programlarını ERP sistemleri üzerinden kolaylıkla yönetilebilir. 

 

ERP Çözümlerini Kullanan Otomotiv Firmalarının İş Süreçleri Ne Şekilde Değişir?

ERP sistemleri, operasyonel düzeyde hata oranı minimum düzeye indirir, veri dolaşımı ve veri bütünlüğü modüller bazda destekleneceği için uçtan uça kusursuz veri elde edilir. Bu veriler, ERP uygulamaları aracılığı ile işlendiği takdirde operatörlerin veri girişinden büyük oranda tasarruf sağlanabilir. Ayrıca üretilen ve tedarik edilen malzemeler tam zamanında, yerinde bulunur ve minimum stok seviyelerinde çalışılarak stok maliyetleri en alt seviyeye çekilir. ERP sistemleri sayesinde firmalar kendileri için avantajlı bir ekosistem yaratabilirler.

 

Otomotiv Sektörü İçin En Önemli ERP Fonksiyonları Hangileridir?

Otomotiv sektöründe hissedilir derecede fark yaratan, ihtiyaç duyulan ERP modülleri Elektronik Veri Transferi (caniasERP EDI), Malzeme İhtiyaç Planlaması (caniasERP MRP) ve Kapasite Planlaması (caniasERP CAP) olarak sıralanabilir.

 
Otomotiv Sektöründeki Firmalar ERP yazılımı Tercih Ederken Neye Dikkat Etmeli?

ERP programları ilk başta yalnızca muhasebe ve üretim süreçlerini yönetmek için kullanılıyordu. Zaman içersinde ERP yazılımlarının modüler yapısı genişleterek bütünsel bir işlev kazandırıldı. Ancak yadsınamaz bir gerçektir ki üretim kökenli uygulamalar her zaman bir adım önde olmuştur. Üretim tarafının zaman içinde geçireceği evrimi, muhasebenin standartları belirlenmiş yapısı ile kıyaslamak doğru olmayacaktır. Dolayısı ile üretim tarafı güçlü olan ERP yazılımları Otomotiv tarafında her zaman bir adım öndedir.

 
caniasERP'nin Otomotiv Sektörü İçin Geliştirdiği Çözümler Neler?

caniasERP ile siparişin sisteme girişinden sevkiyatına kadar olan sürecin neredeyse tamamı kullanıcının minimum müdehalesi ile gerçekleştirilebiliyor. Elektronik Veri Transferi modülü üzerinden müşteri şiparişleri (VDA, Delfor, Delins...) sisteme otomatik entegre olur, Malzeme İhtiyaç Planlama ve Kapasite Planlama modülleri ile üretim programları günlük olarak üretilir. Sahadan Otomasyon modülü ya da operatif girişlerle toplanan veriler, verimliliğe dönüşerek, Barkodlu Sevkiyat Uygulamaları ile ürünün kusursuz üretimi ve teslimi gerçekleştirilir. 

 

Benzer İçerikler

‘Pandemi’de Zorunlu ve Kaliteli Dönüşüm’ Panelinde caniasERP Konuşulacak!

01.06.2020

Projelerini dijital platformlara taşıyan Bilişim Zirvesi, firmaları ‘Dijital Dönüşümün Yeni Yüzü’ başlıklı bir etkinlikte bir araya getiriyor. Etkinlik kapsamında planlanan ‘Pandemi’de Zorunlu ve Kaliteli Dönüşüm’ panelinde Reis Makine Genel Müdürü Başar Demircan, firmasının pandemi sürecinde izlediği yol haritasını ve caniasERP ile süren dijital dönüşüm yolcuğunu anlatacak. 

Mert Poyraz caniasERP’de Bütçe Yönetimi'ni Anlattı

01.06.2020

IAS Business Academy’nin düzenlediği Webinar’ın konuğu IAS Genel Müdürü Mert Poyraz oldu. Poyraz, Zoom üzerinden gerçekleşen webinar’da caniasERP’de bütçe süreçlerini ve Bütçe Yönetimi (BUD) modülünü anlattı. Yoğun ilgi gören yayında izleyiciden gelen sorular da yanıtlandı.

ERP Nedir?

15.05.2020

Şirketlerin satış, satın alma, üretim planlama, imâlât ve sevkiyat gibi günlük iş faaliyetleri ile muhasebe, finans, ithalât – ihracat, insan kaynakları, Ar-Ge, kalite güvence ve mühendislik gibi departmanlarına ait iş süreçlerini yönetmek için kullandığı yazılıma ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) denilmektedir.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.