Bizim ile İletişime Geçin

Veri Tabanı İçin İsim Yarışmasında Kazanan Belli Oldu: IAS DB

Yerli yazılım ürünü caniasERP ve yazılım geliştirme platformu TROIA Platformu’nun ardından şimdi de kendi veri tabanını üretme çalışmalarına başlayan IAS, yeni veri tabanına isim bulmak için çalışanları arasında bir yarışma düzenledi. Yarışmanın kazanları eğlenceli bir parti ile ödüllerine kavuştu.

Yaklaşık 30 yıldır kendi ürettiği ERP çözümü caniasERP ile uluslararası arenada hizmet veren IAS, 1997 yılından beri yazılımlarının tamamını açık kaynak kodlu kendi programlama ortamı olan TROIA Platformu ile gerçekleştiriyor. Tüm teknoloji katmanlarını kendi bünyesinde üretmeyi hedefleyen IAS, bu konuda önemli bir adım daha atarak kendi veri tabanını da üretti. Yeni veri tabanına isim bulabilmek için ise IAS ailesi içinde bol ödüllü, çekişmeli ve eğlenceli bir yarışma düzenlendi. Yaklaşık bir ay boyunca süren yarışma sürecinde IAS çalışanları tarafından önerilen isimler oylamaya sunuldu ve kazananlar artık belli: IAS kendi ürettiği veri tabanının ismi IAS DB (IAS DataBase) oldu! Bu ismi önererek ödülü almaya hak kazananlar ise IAS Genel Müdürü Hakan Özkara ve Yazılım Uzman Yardımcısı Ozan Karaca. Çeşitli hediye çeklerinin yanı sıra doğum günlerinde tatil hakkı kazanan IAS Genel Müdürü Özkara ve Yazılım Uzman Yardımcısı Karaca’ya ödülleri IAS İstanbul ofisinde düzenlenen bir parti ile takdim edildi.

IAS DB İle Yapay Zeka Çalışmaları Hız Kazanıyor

Veri tabanı projesi ilk ortaya çıktığından bu ismin kullanılmaya başlanmasına vesile olduğu için teşekkür mahiyetinde ödüllendirilen IAS Genel Müdürü Hakan Özkara, ödüllerin verildiği partide IAS DB’nin ardındaki hikayeyi anlattı. Konuşmasına yarışmaya katılan tüm çalışanlara teşekkür ederek başlayan Özkara, “IAS DB işin en başında bizim projeye verdiğimiz bir kod adıydı. Kimsenin bundan haberi yoktu ancak projede yer alanlar arasında sık kullanılan bir isimdi. O yüzden bugün bana da ödül verilmesi beni son derece şaşırttı. IAS DB konusunda gelince… Aslında isimden ziyade olayın özüne biraz değinmek isterim. IAS olarak, kendi yazılımımız olan ERP uygulaması caniasERP’yi 1989 yılından beni sunuyoruz. 1997’de ise kendi programlama ortamımızı ürettik ve yazılımımızı TROIA Platformu üzerinden geliştirmeye başladık. Böylece hem teknoloji katmanımızı kendimiz üretir hale geldik hem de işletim sisteminin üzerinde kalan her hususa hakim olduk. Yolumuza da aynı vizyon ile devam ediyoruz. Kendi veri tabanımıza sahip olmak eksik parçalarımızdan biriydi. Bu konu ile ilgili de kolları sıvadık, kendi veri tabanımız olsun, o da bu sunduğumuz çözümün içerisinde olsun, ekosistemimizin bir parçası haline gelsin istedik. Nasıl uygulamalarımızı geliştirirken istediğimiz her yeniliği ve geliştirmeyi TROIA Platformu aracılığı ile kendi içimizde halledebiliyorsak, aynı şey veri tabanı katmanında karşılaştığımız ihtiyaçlarımız için de geçerli olsun dedik. IAS DB ile amacımız, hem inmemory çalışabilen hem de performans açısından GPU hızlandırma gibi teknolojilerden faydalan bir veritabanına sahip olmak. Ayrıca Şubat 2019’dan itibaren yapay zeka ile ilgili yoğun bir çalışma temposuna gireceğiz. IAS DB, bu konuda da özel ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek fonksiyonlara sahip olacak. Özetle IAS DB’nin firmamıza çok fazla değer katacağına ve aynı zamanda çalışanlarımızın işlerini kolaylaştıracağına inanıyoruz” dedi. IAS Genel Müdürü Hakan Özkara’nın konuşması ardından Yazılım Uzman Yardımcısı Ozan Karaca da “Beni bu ödül ile onurlandıran tüm yöneticilerime ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. IAS DB’nin tüm IAS ailesine hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Yerli ve Milli ERP Sektörünü Güçlendireceğiz

27/11/2018

Bilişim Zirvesi 2018’de ERP Komitesi tarafından düzenlenen ‘ERP Üreticileri, Türkiye ERP Pazarı ve Geleceği’ panelinde konuşan IAS Genel Müdürü Cüneyt Ömer Günaydın, IAS’nin ERP çözümü caniasERP’deki gelişmeleri anlattı. Günaydın, yerli ve milli bir ERP yazılımı olarak 2019 yılında kamu sektöründe daha fazla faaliyet göstermeyi hedeflediklerini de kaydetti.

IBA caniasERP Ürün Ağaçları

27/11/2018

IAS’nin İstanbul ofisinde eğitim veren IAS Business Academy’de caniasERP sisteminde bulunan tüm modüllerin yanı sıra TROIA Platformu geliştirme ve e-Dönüşüm dersleri de veriliyor. IBA’da Ürün Ağaçları (BOM) dersini alan katılımcılar, sistem üzerinden rota bilgisi ve iş merkezi kayıtlarını sistem üzerinde takip etmek, rota operasyonlarını yönetmek ve depo-stok, malzeme miktarlarını koordine etmek gibi pek çok konuda uzmanlaşabilir.

IBA caniasERP Satış (SAL J1/J2/J3)

26/11/2018

IAS’nin İstanbul ofisinde eğitim veren IAS Business Academy’de caniasERP sisteminde bulunan tüm modüller hakkında detayı bilgi edinilebilir. IBA’da Satış dersini alan katılımcılar, caniasERP’deki tüm satış süreçlerinin işleyişine dair detaylı bilgiye sahip olurlar. Ayrıca satış sürecinin ek fonksiyonlarını kullanabilecek seviyeye gelirler.

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.