Online
Teklif

Ambalaj Sektörü

caniasERP esnekliği ile ambalaj sektörüne özel süreçler olan film üretimi, baskılı/baskısız ambalaj üretimi, rotogravür baskı silindiri üretimi ve işleme proseslerinde tüm süreçlerin etkin olarak yönetilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Film üretiminde BOPP, CPP, MOPP, pearlize, metalize, PET, PP, PVC, PS, PA, EVOH, PE ve thermoform filmler üretilmektedir. Bu ürünler baskılı/baskısız ambalaj üretiminin ana hammaddesini de oluşturmaktadır. Baskılı ambalaj üretiminde ise rotogravür (tifdruk), flekso, offset, tipo ve serigrafi baskı teknikleriyle tek / çok katlı bobinler, shrink / streç, yüksek bariyerli filmler, wicket, dipli kağıt, taşıma torbaları, etiket gibi ürünler üretilmektedir. Rotogravür baskı silindirleri için ise çelik silindir üretimi, nikel-krom-bakır kaplama, flexo klişeleri yapılmaktadır.

Ambalaj Sektöründe, caniasERP'deki Temel Süreçler:

 • MRP - Malzeme İhtiyaç Planlama
 • SAL - Satış Yönetimi
 • PUR - Satın Alma Yönetimi
 • WMS - Envanter ve Depo Yönetimi
 • PRD - Üretim Yönetimi
 • BUD- Bütçe Yönetimi
 • PRC - Fiili Maliyet Analizi
 • FIN - Finans / Muhasebe Yönetimi
 • HCM - İnsan Kaynakları Yönetimi
 • BSC - Kurumsal Karneler
 • IMP - İthalat Yönetimi
 • EXP - İhracat Yönetimi

Ambalaj Sektöründe Baskılı/Baskısız Ambalaj Uygulamalarında Ek Süreçler:

Ürün Bilgi Formu (UBF)

Ambalaj sektöründe üretilecek olan ürünlerin yapısı, baskı tipi, baskı yönü, renk bilgileri, silindir bilgileri gibi çeşitli teknik bilgilerinin satış sürecinden sevkiyat sürecine kadar takip edilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ürünlerin hem dizayn hem de teknik bilgilerinde müşteri veya grafik ekibince yapılan değişiklikleri izlemek için oldukça önemlidir. Ayrıca bu bilgilerin sistemde oluşturulmasında departmanlar arası iş süreçlerinin takibi de oldukça önem taşınır. caniasERP ile tüm bu süreçlerde farklı ürün grupları için farklı UBF detayları ile bu bilgileri takip etmek, revizyonlarını izlemek ve departmanlar arası veri akış entegrasyonunu sağlamak mümkündür.

Silindir Takibi

Baskılı ambalaj üretiminde en önemli bileşenlerden birisi de baskının yapılmasını sağlayan silindir ve klişelerdir. Rotogravür baskı silindirlerinin yeni üretim aşamasında temini, baskı öncesi ve sonrasında yapılan incelemelerle ortaya çıkan vuruk ya da ek bakır, krom, nikel ihtiyacı gibi silindirin yeniden işlenmesini gerektiren durumlar, milleme statüleri gibi tüm süreçler caniasERP ile kontrol altına alınmaktadır.

Ürünün üretimi esnasında kullanılacak silindirlerin pantone, renk sırası, iğne açısı, fotosel açıklığı gibi tüm bilgileri de sistem üzerinden takip edilebilmektedir. Böylelikle sicil numarası bilinen bir silindirin ne zaman ve hangi ürün için üretildiği, ne zaman vuruk oluştuğu, ne zaman ek bakır işleminden geçtiği gibi tüm geçmişi izlenebilmektedir.

Ürün Bileşeni ve Üretim Süresi Hesaplama

caniasERP ile bir ürüne ilişkin ürün bileşenlerinin kullanım miktarları filmler için yoğunluk, solvent, mürekkep, tutkal gibi sıvı maddeler için yoğunluk ve katı madde oranı değerlerine göre hesaplanabilmektedir. Ayrıca makine hızı ve metraj gibi bilgilere bağlı olarak ürünün üretim süresi de hesaplanabilmektedir.

Muadil Malzeme Yönetimi

Ürün bileşenlerinin ürün bazındaki tüm muadilleri sistemde takip edilebilmekte ve üretim esnasında olası malzeme değişikliklerine imkan vermektedir.

Dizilim Altyapısı

caniasERP ile ürünlerin üretiminde geçtiği tüm operasyon alternatiflerine bağlı olarak dizilimler belirlenmektedir. Bir ürün için dizilim örneği verelim; 

 • Baskı > 1.laminasyon > 2.Laminasyon > Dilme > Paketleme

Bu analiz sayesinde firmanın tüm süreçleri için spagetti analizi yapmak mümkün olabilmektedir.

Yarımamul Takibi ve İzlenebilirlik

caniasERP ile ambalaj sektöründe ürünlerin ilk operasyondan sevkiyat sürecine kadar her operasyona giren hammadde ve yarımamullerin ve operasyondan çıkan bobinlerin parti numarası ile takibi yapılabilmektedir. Bu sayede üretim sürecinde istenilen her an stokta ne kadar baskılı, ne kadar lamine edilmiş, ne kadar dilinmiş yarımamul, ne kadar ürün olduğu görülebilmektedir. Ayrıca müşteri şikayeti olarak gelen herhangi bir ürünün hangi işlemlerden geçtiği ve hangi filmlerin hangi partilerden kullanıldığı, hangi mürekkep ve tutkalların kullanıldığı izlenebilmektedir.

Barkod, Tartım, Dispensing ve Makina Entegrasyonu

caniasERP ile herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duyulmadan firmaya giren hammadelerin barkodlu iç etiketlerinin hazırlanması, yarımamullerin etiketlenmesi, ürünlerin bobin içi ve dışı etiketlerinin hazırlanması, palet etiketlerinin müşteri isteklerine göre hazırlanması mümkündür. Ayrıca bu yarımamul ve hammaddelerin el terminalleri ile sayımı da mümkündür. Ayrıca üretimi yapılan bobinlerin gerçek ağırlıkları hassas kantarlar ile yapılmakta ve bu bilgiler caniasERP sistemine otomatik olarak aktarılmaktadır. Bunların yanı sıra üretim makinaları üzerindeki proses parametreleri online olarak sisteme aktarılmaktadır. Mürekkep üretimi için kullanılan dispensing sistemlerinden veri aktarımı sağlanarak mürekkep malzemelerinin stokları kontrol altına alınarak gerçek maliyetlere ulaşılabilmektedir.

Dilme ve Dilme Kombinasyonları

Ambalaj sektöründe caniasERP ile baskısız ürünlerin Jumbo bobin ya da millrolllardan müşterilerden gelen farklı sipariş enlerine bağlı olarak dilinmesinde planlama süreci oldukça kolaylaştırılmıştır. Baskılı ürünlerde ise fotosel enine bağlı dilme yapılırken sıra ve set mantığına göre teorik miktarlarını hesaplamak, makinadan çıkış sırasına göre doğru sırayla yavru bobinleri parti numarası ile barkodlu olarak etiketlemek ve bu yolla etkin izlenebilirlik sağlamak mümkündür.

Müşteri ve Tedarikçilerle Entegrasyon

caniasERP sayesinde, silindirlerin üretimi ve yeniden işleme süreçlerini de kontrol altına almak mümkün. Böylelikle baskılı ambalaj üretimi yapmakta olan bir işletmenin kullandığı ve sicil numarasını vererek takip ettiği bir silindirin tedarikçisi durumunda olan silindir / klişe işleme tedarikçisinde de takibini yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca film üreticileri ile de EDI yoluyla entegrasyon sağlanabilmekte, böylelikle film üreticisi işletmelerden gelen mallar kolaylıkla stoklara alınabilmektedir. Müşteriler ile konsinye satış anlaşması yapılması durumunda konsinye kullanım ve faturalama süreçleri entegre edilebilmektedir.

Ambalaj sektöründeki müşterilerimizden bazıları

Ambalaj sektöründeki başarı hikayelerimiz

caniasERP Başarı Hikayeleri / Biriz Ambalaj

Gaziantep’te 20 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu en son teknoloji ile donatılmış üretim tesisi ile ambalaj sektörünün öncü firmalardan biri olan Biriz Ambalaj’ın iş süreçleri, caniasERP ile düzenli, hızlı ve hatasız bir şekilde ilerliyor.

Devamını Oku...

caniasERP Başarı Hikayeleri / DGS Baskı Teknolojileri

600’den fazla müşterisine sunduğu etiket ve barkod sistemlerine yönelik çözümleri ile sektöründe 17. yılını kutlayan DGS Baskı Teknolojileri, Kurumsal Kaynak Planlamasında caniasERP yazılımını tercih ediyor.

Devamını Oku...
Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele