Online
Teklif

Elektrik & Elektronik Sektörü

caniasERP’nin esnek yapısı sayesinde elektrik & elektronik sektörüne özel süreçler; alternatif malzeme konsepti, yerleşim yeri kodu, ilk kalite onayı, revizyon yönetimi, üretici kodu yapısı, çıktılar kolayca yönetilir.

caniasERP’nin esnek yapısı sayesinde elektrik & elektronik sektörüne özel süreçler kolayca yönetilir. caniasERP, ürün ağacı yönetimi, rota yönetimi, malzeme kodlama yapısı, doküman yönetimi, son kullanma tarihi, numune yönetimi gibi standart çözümlerin yanı sıra sektöre özel alternatif malzeme konsepti, yerleşim yeri kodu, ilk kalite onayı, revizyon yönetimi, üretici kodu yapısı, çıktılar gibi çözümler de sunar.

Elektrik & Elektronik Sektöründe, caniasERP'deki Temel Süreçler:

 • BAS - Temel Veriler
 • BOM - Ürün Ağacı Yönetimi
 • ROU - Rota Yönetimi
 • MRP - Malzeme İhtiyaç Planlama
 • DOC - Doküman Yönetimi
 • INV – Stok Yönetimi
 • PRD - Üretim Yönetimi
 • QLT - Kalite Yönetimi

Elektrik & Elektronik Sektöründeki Ek Süreçler:

Alternatif Malzeme Konsepti

Alternatif malzeme konsepti, bir malzemeye doğan ihtiyacın o malzemeye denk başka bir malzeme ile giderilmesidir. Malzeme İhtiyaç Planlaması Modülü (MRP), kullanıcı inisiyatifine bağlı olarak alternatif malzeme konseptini dikkate alma kabiliyetine sahiptir. Alternatif malzeme konseptinin kullanılabilmesi için öncelikle ilgili malzemelerin malzeme kartına denk olan tüm malzemeler, alternatif kat sayısı ve kullanıldığı ürün ağacı ile birlikte tanımlanmış olmalıdır. MRP İhtiyacı doğuran talep belgesi üzerinde bulunan malzeme için alternatif malzeme kullanımına izin verilmez. Sektördeki ihtiyaç, ürün ağacı özelinde alternatif belirlemektir. Yani X ürününü üretirken A ve B malzemesi alternatif olurken, Y malzemesi üretilirken A ve C malzemesi alternatif olabilmektedir. Üretilen mamul ya da mamul bazında alternatif belirlenmektedir. MRP de bunu dikkate alarak çalışır.

Yerleşim Yeri Kodu

Elektronik sektöründe ürün ağaçlarında kullanılacak malzemelerin yanı sıra, bu malzemelerin kullanılacağı lokasyon bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç, ürün ağacı içerisinde yerleşim yeri kodları ile karşılanmaktadır. İhtiyacın sebebi üretim ekibini yönlendirip hatayı önlemektir. Ürün ağacı oluştururken, her bir bileşenin yerleşim yeri girildiği takdirde, yerleşim yeri kodu iş emrinde üretim sorumlusunun da karşısına gelmektedir. Kart dizilimi yapan makineleri programlarken bu kodlara ihtiyaç duyulmaktadır. R = Direnç C = Kondansatör IC = Entegre gibi anlamalara gelmektedir. Bunlar sektörde kullanılan evrensel kodlardır.

İlk Kalite Onayı

İlk kalite onayı, seri üretime geçilmeden önce yapılan bir kontrol işlemidir. Bir proje ya da sipariş onaylandığında üretime iş emri açılmaktadır. Rotada belli operasyonlar onaylandıktan sonra ara kontroller de yapılmaktadır. Bu ara kontroller de sistemde bir operasyon olarak tanımlanır. Normal operasyondan tek farkı, iş emri kaç adet olursa olsun ilk parça için geçerli olmasıdır. Eğer ilk parça bu kontrol operasyonundan geçerse, iş emrinin kalan miktarı bu kontrol operasyona uğramadan bir sonraki operasyona geçmektedir. Parçanın kontrolden geçememesi durumunda seri üretime/iş emrinin kalan kısmına başlanamamaktadır.

Revizyon Yönetimi

Bir malzeme listesi olan ürün ağacı, bir ürünü üretmek için gerekli olan yarı mamullerin ve/veya hammaddelerin hangi hiyerarşik yapı ve miktarlarda bir araya getirilmesi gerektiğini tanımlayan reçete olarak düşünülebilir. Bu yapı, ürün ağaçlarının oluşturulmasına, kopyalanmasına, değiştirilmesine ve denetlenmesine olanak sağlar. Sektörün de en büyük ihtiyaçlarından biri revizyon yönetimidir. Teklif esnasında şablon ya da kaba bir ürün ağacı üzerinden teklif verilir. Sipariş oluştuktan sonra asıl ürün ağacı şekillenmeye başlar. Üretim başladıktan sonra dahi ürün ağacı revize edilmeye devam edebilir. Bu gibi durumları yönetmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. İlk yöntem yeni malzeme kodu oluşturmaktır. Malzeme kodunun son iki hanesi revizyon için ayrılabilir. Sistemde belirlenen numara aralığı sayesinde her revizyondan sonra olası revizyonlar için de yeni kodlar oluşturulabilir. Yeni malzeme kodu demek aynı zamanda yeni ürün ağacı ve yeni rota da demektir. İkinci yöntem ise geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihi ile yönetmektir. Bu yapıda malzeme kartı değişmez ancak malzeme kartı ile birlikte ürün ağacı ve rotanın da geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihi değişir. Bu yöntemler sayesinde revizyon takibi sistem üzerinde kolayca yapılabilmektedir.

Üretici Kodu Yapısı

Üretici kodu, bir ürünü ilk üreten firmanın atadığı kod anlamına gelmektedir. Bu kodlar, sektördeki firmaların yıllarca ticari ilişkide bulundukları üreticiler ile iletişim kurmalarını sağlar. Bir ürüne kendi kodunu veren firma, aynı zamanda üretici kodunu da takip etmek zorundadır. Ticari ilişki içinde olunan müşteri ve tedarikçiler, üretici kodlarıyla talepte bulunup talep toplamaktadır. Bu nedenle, üretici kodu takibi elektronik sektörü için kritik bir konudur.

Çıktılar

 • Tasarım değişiklik bilgisi formu
 • Test talimatları
 • Çalışma talimatları

Elektrik & Elektronik sektöründeki müşterilerimizden bazıları

Elektrik & Elektronik sektöründeki başarı hikayelerimiz

caniasERP Başarı Hikayeleri / Eltemtek

Enerji sektöründe 35 yılı aşkın tecrübeyle, Türkiye’nin lider mühendislik, proje yönetimi ve danışmanlık şirketlerinden biri olarak hizmet veren Eltemtek, sektör bağımsız olarak beklentileri sonuna kadar karşılayan ve diğer yazılımlarda olmayan esnekliği sunan caniasERP’yi tavsiye ediyor.

Devamını Oku...

caniasERP Başarı Hikayeleri / Solimpeks

1970’li yıllara dayanan bilgi birikimi ve tecrübesi ile 2001 yılından bu yana yenilebilir enerji teknolojileri alanında lider konumda bulunan Solimpeks, iş süreçlerinin yönetimi için canias ERP’yi seçti.

Devamını Oku...
Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele