Online
Teklif

Kuyumculuk Sektörü

Kuyumculuk sektörü, kendine özgü süreçleri olan önemli sektörlerden biridir. Bu sektörün tüm süreçlerini caniasERP 'de izlemek mümkündür.

Ülkemizde 10 bini İstanbul’da olmak üzere, irili ufaklı 40 bin kuyumcuyu ve bunlara üretim yapan fason imalatçıları düşünürsek sektörün büyüklüğünü gözümüzde daha net canlandırabiliriz.

Kuyumculuğun kendine özel süreçleri, terminolojisi, birimleri ve keskin güvenlik kuralları vardır. Birçok sektörde paranın çeşitli şekilleri nihai finansal birim iken, kuyumculuk sektöründe değerli maden ve taşların karat, milyem, gram birimleri bir nevi para birimi vazifesi görür. Sektörün kendi içindeki tedarik zinciri döngüsü de bu birimler üzerinden yürür.

Kuyumculuk Sektöründe, caniasERP'deki Temel Süreçler:

 • SAL - Satış Yönetimi
 • RTM - Perakende Yönetimi
 • PUR - Satın Alma Yönetimi
 • WMS - Envanter ve Depo Yönetimi
 • PRD - Üretim Yönetimi
 • DOC - Doküman Yönetimi
 • EDI - Elektronik Data Transferi
 • FIN - FinansYönetimi
 • BUD - Bütçe Yönetimi
 • HCM - Insan Kaynakları Yönetimi
 • COS - Maliyet Merkezleri Muhasebesi Yönetimi

Kuyumculuk Sektöründeki Ek Süreçler:

caniasERP, çoklu birimleri destekleyen yapısı, sektöre özel kurgu ve ekranları ile kuyumculuk sektöründe de başarı ile uygulanarak, aşağıda sıralanan süreçlerin caniasERP üzerinden yürütülmesi sağlanmış ve günlük bilanço gibi sektöre özel raporlar ile uygulamalar desteklenmiştir.

 • Günlük maden girişleri uygulaması sayesinde kullanıcı bir ürünün resmini çekerek, model kartı oluşturulmasını ve barkod basılmasını sağlar. Uygulama kullanıcıya var olan bir resmi kullanma imkanı sunar. Farklı ürün girişleri esnasında hızlı bir şekilde yeni model kartı açılabileceği gibi, istenirse sistem model kartını, her yeni resim çekiminde otomatik olarak oluşturabilir. Kullanıcı bu işlemler içerisinden daha önce oluşturduğu bir barkodu okutarak ilgili modelin detay bilgilerine ulaşabilir ve barkod tarihçesini görebilir.
 • Fason işlemi kullanıcıya üretim ya da tamir amaçlı dışarıya gönderilen malzemlerin takibine imkan sunar.
 • Tamir işlemi ile kullanıcı daha önce barkodlanmış bir ürünün üstüne yapılan ekleme ya da çıkarmaları takip edebileceği gibi bununla ilgili oluşan işçilik bilgilerini de girebilmekte ve maliyet hesaplatabilmektedir.
 • Has'a çevirme işlemleri, kuyumculuk sektöründe hesap takiplerinde önemli bir noktadır. Örneğin kasadan ödenen USD, cari hesaba geçerken belirlenen kur üzerinden HAS olarak girmelidir. Kasa ve cari hesap hareketleri ile bu tür işlemler kolaylıkla yapabilmektedir.
 • Etiket fiyatı güncelleme uygulaması ile kullanıcı tarafından oluşturulan barkod listesindeki tüm ürünlerin etiket fiyatlarında güncelleme yapılarak yeni etiketleri basılabilir. 
 • Günlük ve toplam stok raporu ile eldeki barkodlar listelenebilmektedir. Eğer barkod bir grup barkodu ise, bundan türeyen barkodların listesine ulaşılabilir ve barkod maliyet detayları görülebilir.

Katalog Oluşturma Uygulaması

Katalog hazırlamak firmalar açısından zahmetli bir iştir. Bu uygulama ile istenilen ürün listesi üzerinden kolay bir şekilde katalog basımı yapılabilmektedir.

Banko Transferleri

Banko transferleri uygulaması, mevcutta bulunan barkodların bir bankodan diğer bankoya tek tek ya da toplu bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Özellikle çantacılara ürün çıkışlarında hızlı işlem yapma olanağı vermektedir.

Günlük Bilanço

Bu uygulama ile günlük ya da geçmiş tarihli bilanço raporu alınabilmektedir. Alınan bilanço gün bazında kaydedilerek bir önceki gün bilançosu ile karşılaştırılabilmektedir.

Sayım İşlemleri

Sayım uygulaması ile bir banko ya da mağazanın altın ya da taş stok sayımları yapılabilir. Sayım esnasında sistemde normal işleyişe devam edilebilmekte ve sayıma başlanan stoklar bu işlemlerden etkilenmemektedir.

Barkod Tasarım Uygulaması

Basılacak olan barkodlar için çıktı dizaynlarının yapıldığı uygulamadır. Barkod tasarımları ürün ve kullanıcı bazlı hazırlanabilmektedir.

Satış İşlemleri

Satış işlemlerinde kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından iki farklı yöntem izlenmiştir. İlk yöntemde açılan bir barkod okutma penceresi ile ürünler okutularak satış belgesinin oluşturulması sağlanmıştır. İkinci yöntemde ise kullanıcının dışarıda hazırladığı bir .txt dosyasını okutması suretiyle satış belgesi oluşturulmaktadır. Satış belgesi oluşturulduktan sonra ilgili belgeden başka bir programla entegrasyon gerekiyorsa, belirlenen formata göre bir virman dosyası oluşturulabilmektedir.

Kuyumculuk Sektöründe Sık Kullanılan Terimler

Milyem: Altın, gümüş vb. madenlerden üretilmiş eşyaların saflık derecesini belirten bir terimdir. Ülkemizde ayar olarak da kullanılmaktadır. Saf altının milyemi 1000 (24 ayar) olarak belirlenmiştir. Örneğin 14 ayar bir altının milyemi 14/24 işlemi ile bulunabilir. 300 gr'lık bir altının içerisindeki saf altın miktarı 225 gr ise 225/300 işlemi ile altının ayarı hesaplanabilir.

Has: Saf altın miktarını belirten bir terimdir. 14 ayar 10 gr'lık bir altının HAS’ı 10x0.585 = 5.85 işlemiyle bulunabilir.

Karat: Pırlantanın ağırlığını ifade eden ölçü birimidir. 1 ct 200 mg ağırlığa eşittir.

Montür: Takılarda taşların yerleştirildiği çerçeve.

Referans bilgisi için bize ulaşın

Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele