Online
Teklif

Otomotiv Sektörü

caniasERP ile otomotiv sektörüne özgü süreçlerin tam anlamıyla izlenmesi ve yönetimi mümkündür.

Ham maddelerin, tüm fason süreçleri de dahil tedariği; satış siparişlerinin kullanıcı bağımsız, elektronik olarak alınması; çeşitli kriterler dahilinde üretim planlarının, iş emirlerinin işletmeye verilmesi ve geri beslemeleri ile ürünlerin istenen zamanda üretimi; JIT altyapısına tam uyum, otomotiv sektörüne ait çözümlerimizin sadece bir bölümüdür.

Otomotiv Sektöründe, caniasERP'deki Temel Süreçler:

 

 • MRP - Malzeme İhtiyaç Planlama Yönetimi
 • SAL - Satış Yönetimi
 • PUR - Satınalma Yönetimi
 • EDI - Elektronik Veri Transferi Yönetimi
 • PRC - Üretim Maliyeti Yönetimi
 • WMS - Envanter ve Depo Yönetimi
 • PRD - Üretim Planlama Yönetimi
 • CAP - Kapasite Planlama Yönetimi
 • BUD - Bütçe Yönetimi
 • COS - Maliyet Merkezleri Yönetimi
 • FIN - Finans Yönetimi
 • HCM - İnsan Kaynakları Yönetimi
 • OLB&BI - İleri Düzey Raporlama

Otomotiv Sektöründe Ek Süreçler:

Geliştirilmiş Fiyatlandırma Stratejileri

Otomotiv sektöründe, özellikle yan sanayiler için ana sanayinin belirlediği fiyat politikaları doğrultusunda iş yapabilme kabiliyeti büyük önem arz etmektedir. Ana sanayiden gelen fiyatların doğru analiz edilmesi, satış fiyatlarındaki oynamaların ne oranda tedarikçilere yansıtılabileceği veya yansıtıldı ise bunun ne oranda faydaya dönüştüğünün analizleri, sektörün vazgeçilmezlerindendir. Bu işlemlerin caniasERP ile yapılabilmesi ise işletmeleri kolaylıkla bir adım öne çıkarabilir.

Otomotive Özgü Fark Faturaları Yönetimi

Otomotiv sektöründeki ana sanayilerden bazıları, ay içinde yapılmış satış işlemlerine ait satış fiyatlarını, takip eden ay içerisinde belirlemektedir. Bu durum önceki fiyatlara nazaran pozitif veya negatif yönde fiyat farklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu süreçte her şey ne kadar normal gözükse de ay içinde yapılan tüm satış faturalarının kalemlerine isabet eden fark rakamlarını tespit edip bunun sonucu yeni bir fiyat farkı ve değer iade faturasını sisteme girmek, zaman ve iş gücü kaybına sebep olmaktadır. Kaldı ki o fatura üzerinden de tekrar bir fark faturası doğabilmektedir. İşte tam bu noktada caniasERP  yardımınıza yetişerek belirlenen son satış fiyatı üzerinden yeni faturayı saniyeler içinde sisteme işleyip ilgili cariyi çalıştıracaktır.

Mal Transfer ve Bant Besleme Uygulamaları

Otomotiv sektörünün en önemli konularından bir diğeri de JIT(just in time) kavramına dayalı, üretim yönetimi ve mal hareketleridir. İlgili ürünü istenen zamanda, istenen yerde bulundurmak yüksek önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra JIT kavramını sadece ürünler adına değil; JIT ve JIT'e yakın bir takım yöntemlerle, tedarikçi tarafında da izlemek son derece önemlidir. caniasERP  ile siparişlerin sisteme alımı EDI vasıtası ile elektronik ortamda kullanıcı bağımsız gerçekleşmektedir. Bunun sağladığı en büyük fayda ise siparişlerde ve üretim planlarında yakalanan işlemin otomatik yapılması ile zaman tasarrufu ve belgelerdeki revizyon hızıdır. Bunun yanı sıra kullanıcı bağımlı hataların minimize edilmesini de en önemli faydalardan biri olarak tanımlamak mümkündür. EDI'nin MRP ile desteklenmesi ile hem tedarikçi tarafındaki hammadde süreçlerinin yönetimi hem de işletme içi iş emirleri rezervasyonları mümkün olan en küçük zaman dilimine sıkıştırılarak, işletmenin JIT kavramına uyum düzeyi maksimize edilmektedir.

İşletme İçi Tüm Süreçlerin Barkod ile Yönetimi

Otomotiv sektöründe, gıda sektöründe olması gereken izlenebilirlik tabiki istenmeyecektir ancak izlenebilirliğin her sektör adına ne kadar önem arz ettiği ve prestij konusu olduğu açıktır. Özellikle ürünlerinizin barkodlu olarak müşterinize gitmesi, müşteriniz açısından hanenize yazılmış bir artı değer olarak size yansıtılacaktır. Hali hazırda kendi iç süreçlerine ve müşterilerine önem veren referanslarımız, tüm işletme süreçlerinde hata payını minimize etmek ve verimliliklerini artırmak adına caniasERP‘de tüm süreçlerini barkod ile takip etmektedirler.

Gelişmiş Raporlamalar

Otomotiv sektöründeki referanslarımızdan gelen istekler doğrultusunda şekillenmiş; işletme içi çalışanlarla bilgiyi ve ortak paylaşımı artırmak ve bu vesile ile işçinin hem yaptığı işteki bilincini hem de verimini ortaya çıkarmak için geliştirilmiş online rapor ekranları ile motivasyonu yükseltmek artık çok daha kolay. Bunun yanı sıra caniasERP  sistemi üzerinden yayınlanan anlık veri yayın ekranları sayesinde çalışanlar arasındaki rekabeti artırmak da mümkün olabilecek.

Otomotiv sektöründeki müşterilerimizden bazıları

Otomotiv sektöründeki başarı hikayelerimiz

caniasERP Başarı Hikayeleri / Başbuğ Group

1974 yılında Ford Anadol marka otomobillerin yedek parçalarının perakende satışı ile ticaret hayatına başlayan, bugünse Avrupa’nın önde gelen otomotiv ana sanayi üreticilerinin de dahil olduğu 80’in üzerinde markanın distribütörlüğünü yaparak yolculuğuna devam eden Başbuğ Group, iş süreçlerini caniasERP ile yönetiyor. caniasERP sayesinde her geçen gün büyümeye devam eden Başbuğ, global olarak 63’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Devamını Oku...

caniasERP Başarı Hikayeleri / Altan Hidrolik

1989 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında sektörlerin önde gelen firmalarına üretim yapan Altan Hidrolik, caniasERP ile birlikte daha yönetilebilir ve daha verimli bir yapıya kavuştu.

Devamını Oku...
Canias ERP

sales_tr@caniaserp.com

+90 (212) 465 65 60

Havaalanı Kavşağı EGS Business Park Blokları B1 Blok K:17 34149 Yeşilköy - Bakırköy / İstanbul

Copyright 2018 - Industrial Application Software - Tüm Hakları Saklıdır.
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerez kullanılmaktadır. İncele